FRENSHIP HIGH SCHOOL STUDENTS COMPETE IN DISTRICT UIL ACADEMIC, SPEECH AND DEBATE COMPETITION

The top six students in each event and the top two teams in the events earn points for their schools.

Results from the District Meet are listed below:

Accounting:

1st Place – Caleb Brashear

2nd Place – Kendall Turnbow

3rd Place – Gavin Latham

5th Place – Jacob Gilster

Accounting 1st Place Team: Caleb Brashear, Kendall Turnbow, Gavin Latham, Jacob Gilster

Calculator Apps:

2nd Place – Alejandro Gutierrez-Fiol

Calculator Apps 2nd Place Team: Alejandro Gutierrez-Fiol, Katie Zint, Mark Dannemiller, Daniel Enriquez

Current Events:

2nd Place – Cayla Van Sickle

3rd Place – Kagan Baker

Current Events 1st Place Team: Cayla Van Sickle, Kagan Baker, Jaydon Grissom, Julia Ritchie

Computer Apps:

1st Place – Hosea Cano

Computer Science:

3rd Place – Alejandro Gutierrez-Fiol

4th Place – Atticus Hentry

6th Place – Mark Dannemiler

Computer Science 2nd Place Team: Alejandro Gutierrez-Fiol, Atticus Henry, Mark Dannemiller, Zach Marshall

Feature Writing:

5th Place: Amber Pollard

6th Place: Kagan Baker

Headline Writing:

6th Place – Cayla Van Sickle

Literary Criticism:

1st Place – Hailey Williams

3rd Place – Harmony Hollinsworth

6th Place – Infinity Lindeman

Literary Criticism 1st Place Team: Hailey Williams, Harmony Hollinsworth, Infinity Lindeman, Lucero Chairez

Mathematics:

2nd Place – Alejandro Gutierrez-Fiol

Number Sense

3rd Place – Alejandro Gutierrez-Fiol

6th Place – Christian Garrison

Persuasive Speaking

4th Place – Will Stevens

Prose Interpretation

4th Place – Landon Pack

Ready Writing

6th Place – Salma Alhsni

Science

4th Place – Mark Dannemiller

6th Place – Cade Salisberry

Science 2nd Place Team: Mark Dannemiller, Cade Salisberry, Alejandro Gutierrez-Fiol, Amber Sena, Marisela Sayler, Infinity Lindeman

Top Physics Tie – Mark Dannemiller (advances to Regionals)

Spelling/Vocabulary

4th Place – Ema Lopez

First, second and third place individuals in each even and the first place team in team events advance to the Regional Competition on April 16 and 17. Individuals that place fourth, fifth and sixth, and second place teams are alternates.

Frenship High School UIL Academic Coordinator Sue Vernon said that normally advancing individuals and teams compete at the Regional competition at UT Arlington.

“Since the university is still virtual, most districts in our region will get together as district ‘pods’ to compete at the same time on the same day, then we will submit tests and results to UT Arlington who will make final determinations on who advances to the State competition at UT Austin.”

 

Congratulations to the each student competed and good luck to those that advanced to the Regional competition.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email